بگذر

قائم مقام معاونت بهداشت خبر داد: افزایش زمان آموزش های بدو ازدواج به شش ساعت

قائم مقام معاونت بهداشت خبر داد: افزایش زمان آموزش های بدو ازدواج به شش ساعت

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش زمان آموزش های بدو ازدواج از دو به شش ساعت خبر داد.

دکتر سید کاظم فرهمند در نشست خبری با بیان اینکه آموزش های بدو ازدواج نقش موثری در پایه گذاری زندگی مناسب دارد و متاسفانه تا کنون نسبت به این موضوع توجه مناسبی نشده است اظهار کرد: با ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری در شهریور سال ۹۵، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برنامه ریزی برای افزایش زمان دوره های آموزشی بدو و حین ازدواج را در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه سالانه ۵۳ هزار زوج در استان خراسان رضوی زیر پوشش دوره های آموزشی بدو ازدواج قرار می گیرند که  از این تعداد ۳۶ تا ۳۶ هزار زوج زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار می گیرند خاطر نشان کرد: با ابلاغ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد مسئولیت هماهنگی دوره های آموزشی بدو ازدواج را در دانشگاه ها و دانشکده های سطح استان بر عهده دارد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه باید بدانیم که ازدواج و زندگی مشترک هم نیاز به آموزش دارد اظهار امیدواری کرد: برگزاری این دوره های آموزشی زمینه ساز پیگیری و افزایش مشارکت زوجین در حضور در برنامه های آموزشی و مشاوره ای در طول زندگی باشد.

شرکت در دوره های آموزشی حین ازدواج برای تمامی زوجین الزامی است

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهدنیز در این نشست با بیان اینکه بر اساس تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تحکیم بنیان خانواده از طریق تکمیل و اصلاح آموزش عمومی، افزایش زمان دوره های آموزشی حین ازدواج در دستور کار قرار گرفت اظهار کرد: بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجع آموزشی این دوره ها در سطح کشور به صورت یکسان خواهد بود که این امر نقش موثری در پیشگیری از اعمال سلیقه در آموزش خواهد داشت.

دکتر قضاوی با بیان اینکه بر اساس برنامه جدید سازمان هایی همچون بهزیستی، تبلیغات اسلامی و دادگستری نیز در برنامه های آموزشی مشارکت خواهند داشت تصریح کرد: شرکت در دوره های آموزشی برای تمامی زوجین الزامی است و شرط ثبت عقد نیز داشتن مدرک شرکت در دوره آموزشی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: بهداشت و سلامت، اخلاق و احکام، حقوق و روانشناسی خانواده از جمله مباحثی است که طی دو روز به زوجین آموزش داده می شود

برنامه آموزشی هنگام ازدواج از سال ۱۳۷۲ با هدف افزایش دانش و مهارت زوجین در ابتدای شروع زندگی مشترک برای برقراری رابطه عاطفی، اجتماعی و زناشویی با همسر و با تاکید بر سلامت باروری در راستای تحکیم بنیان خانواده در مرکز خدمات جامع سلامت توسط مربیان آموزش دیده در کشور اجرا می گردد.

در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در اجرای قانون سند ششم برنامه توسعه در چارچوب سیاست ها و خط مشی  های مصوب شورای اجتماعی کشور با هدف تحکیم بنیان خانواده و گسترش خدمات آموزش هنگام و پس از ازدواج تفاهم نامه ای میان وزارت کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منعقد شده است.

در حال حاضر در برنامه ملی ابلاغی متولی آموزش های حین ازدواج وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است و این آموزش ها ذیل برنامه همکاری مشترک شورای عالی انقلاب فرهنگی از دو ساعت به شش ساعت افزایش یافته است. و در مراکز جامع خدمات سلامت اجرا خواهد شد

انتشار: